Saddam heykelini yıktığına bin pişman!


images saddam_heykelini_yiktigina_bin_pisman13629884860_h1000267

Irak’ta 10 yıl önce Saddam Hüseyin’in heykelinin yıkılışında balyozuyla ilk darbeleri indiren Kadim el-Cuburi, bugün geriye dönüp baktığında Irak’ın daha kötüye gittiğini söylüyor.

Motorsikletler için yedek parça satan bir dükkanı bulunan Cuburi, Saddam döneminde 11 yıl hapis yatmış. Sebebi ise motorsikletini tamir ettiği Saddam Hüseyin’in oğlu Uday’ın borcunu ödememesi üzerine Cuburi’nin bundan şikayet etmesi.

Cezasını çektiği yer ise Amerikan askerlerinin mahkumlara yaptıkları işkenceyle adı duyulan Ebu Garib cezaevi.

HEYKELİ YIKMAYI HAYAL ETMİŞTİM

Saddam Hüseyin’den nefret ettiğini söyleyen Cuburi, her zaman Saddam’ın heykelini yıkma hayali kurduğunu anlatıyor.
İngiliz Guardian gazetesine konuşan Cuburi, Amerikan güçlerinin Bağdat’a yaklaştığını duymasının ardından balyozunu kaptığı gibi soluğu Firdevs Meydanı’nda almış.

ŞİMDİ YÜZLERCE DİKTATÖR VAR

“Meydana vardığımda gizli polis hala etraftaydı. Heykele vurmaya başladığımda arkadaşlarım beni herhangi bir saldırıya karşı korumak için çevremde toplandı” diyen Cuburi, kalabalığın giderek arttığını, daha sonra Amerikalıların geldiğini ve heykeli devirmelerinde yardımcı olduklarını anlatıyor.

Eski bir halter şampiyonu olan Cuburi, heykeli devirmesinin Saddam Hüseyin rejiminden intikam alma hissi verdiğini ifade ediyor ancak ülkenin bugünkü durumundan da memnun değil.

“Eskiden bir diktatörümüz vardı. Şimdi yüzlerce var.” diyen Cuburi, Irak’ta Saddam sonrası hiçbir şeyin daha iyi hale gelmediğini ifade ediyor.

SADDAM DÖNEMİNDE CAN GÜVENLİĞİMİZ VARDI

Amerikalıları ve Iraklı politikacıları suçlayan Cuburi, şöyle devam etti: “Saddam döneminde güvenlik vardı. Yolsuzluk bu kadar büyük boyutta değildi. Can güvenliğimiz vardı. Elektrik ve gaz ihtiyaçlarımızı daha kolay karşılıyorduk. Şimdi her gün ölümler oluyor, soygunlar ve mezhepsel çatışmalar yaşanıyor.”

http://www.haber7.com/ortadogu/haber/1000267-saddam-heykelini-yiktigina-bin-pisman

Advertisements
By Admin

Şərh yaz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s